Zeptejte se Svobodných na to, co vás zajímá

Historie revizí [zpět]

(odpověď pomohl připravit Vítězslav Stanovský)

Vznik tohoto nařízení EU byl provázen jistě dobrými úmysly, to bych zpochybňovat nechtěl a ani nezpochybňuji. Jistě jste sám zaregistroval nejrůznější úniky osobních dat (za mnohé únika dat z T-Mobile v roce 2016) nebo nejrůznější obtěžující společnosti, které nás "obšťastňovaly" nejrůznějšími nabídkami emailem nebo telefonem. To jistě byla praxe špatná a zasloužila si určitý zásah. Ale už v té době jsme měli platný zákon 101/2000 Sb. ze dne 4. dubna 2000 o ochraně osobních údajů, který podstatnou část této problematiky již řešil. Vzhledem k tomu, že se EK snažila sjednotit ochranu osobních údajů napříč celou EU, přistoupila k tvorbě nařízení, které dnes známe pod zkratkou GDPR.

Bohužel se toto nařízení dostalo do podoby, kdy působí spoustu problémů a potíží i těm, proti kterým nebylo původně vůbec namířeno. Jako příklad mohu uvést třeba malé firmy, které dosud chránily osobní údaje podle zákona 101/2000 Sb., ale nyní museli svou ochranu ještě zpřísnit, vypracovat analýzu a evidenci a zpřísnit nejrůznější zabezpečení jak elektronických, tak papírových dat. Víte například, že osobní údaje najdete i na faktuře? Jsou to třeba jména, čísla účtů, adresy, maily, telefony... A z tohoto důvodu musí ochraně podléhat třeba i šanony s fakturami. Nám se to zdá až moc, Vám možná ne, je to o úhlu pohledu. Ostatně ty příklady, které jsem v duelu uváděl, jsou z reálné praxe a setkali se s tím konkrétní lidé, kteří se problematikou GDPR zabývají. Nejsou vymyšlené, to bych chtěl zdůraznit.

Z dobrého úmyslu chránit naše osobní údaje mířeného na digitální zpracování osobních dat vznikl "moloch", který postihuje jakékoliv zpracování těchto dat, tedy i papírové. Může se Vám to jevit jako správný krok, ale vedle toho se jedná i o krok, který přináší spoustu byrokracie a nákladů navíc, které v konečném důsledku zaplatí koncový spotřebitel. Nemluvě o drastických sankcích, které nařízení zavádí a které mohou být pro firmu likvidační.