Zeptejte se Svobodných na to, co vás zajímá

Historie revizí [zpět]

Světelné znečištění je sice relativně drobný problém (oproti jiným), ale má jednoduché řešení. Světla mají účelně svítit zhora dolů, nikoliv kamsi do nebe. Svícení do nebe málokomu prospívá. Umím si představit pár takových případů. Například nasvícení historických památek. Kromě nich ale nevidím nic špatného na snahách o omezení světelného smogu.

Pokud by se omezení týkalo jen těch světel, kde svícení nahoru nikomu nic nepřináší, budu takovému omezení fandit. Nevnímám ho totiž jako zásah do práv. Spíš jako postrčení z komfortní zóny lenosti neřešit problémy, které se týkají druhých. Řada lidí má na zahradě světla svítící do prostoru jen proto, protože je světelný smog ani nenapadne řešit. Ne proto, že by svítit neefektivně nahoru nějak vyžadovali / měli z něj benefit. Je to něco jako třízení odpadu. Málokdo má nějaký větší přínos z netřízení odpadu, snad kromě trochy svého času a pozornosti. Měli bychom to dělat všichni, ale řada z nás na to kašle. Pokud na to kašleme, nějaká motivace, ať už pozitivní nebo negativní, může pomoci chovat se zodpovědně.

Možná je na místě spíš ta pozitivní motivace než přímo zákaz. Například nějaký přínos těm obcím a městům, kde si dodržování správných zásad zajistí. Je mi jasné, že většině lidí je to jedno. Rozdíl při pohledu na krásnou noční oblohu za městem ale vidí každý.

Obecně vnímám potřebu najít vyváženou míru mezi omezením a svobodou jednotlivce. V tomto případě svoboda poškozovat druhé zbytečným a neefektivním svícením "pánu Bohu do oken" nemá valný přínos.

Z toho důvodu jsem pro, inspirovat se novou vyhláškou ve Francii.

Nesouhlasím s tím, že jde o naprosto nedůležité téma z výše uvedených hledisek. Pro nastudování problematiky doporučuji web http://svetelneznecisteni.cz