Dobrý den,
Evropská unie smí na odchozí stát uvalit cla, ale ta musí být stejná jako pro všechny země, se kterými EU nemá žádnou dohodou o preferenčním obchodu.
Je to proto, že podle pravidel WTO (jejímž členem je kromě členských států také samotná EU) funguje tzv. princip "most-favored nation", tedy že pokud snížíte cla jedné zemi, musíte je snížit všem. Dohody o volném obchodu jsou ale extra.
Takže pokud by Česká republika opustila EU a zároveň si nevyjednala ani pokračování svého členství v jednotném trhu (Evropském hospodářském prostoru) ani v celní unii (nevýhodné) a nevyjednala by si ani dohodu o volném obchodu, EU by musela zavést vůči ČR cla.[*]
Tato cla popisuje společný celní sazebník, jenž má přes deset tisíc položek a téměř tisíc stran.
Relevantní odkazy najdete v tomto mém článku: https://martinpanek.blog.idnes.cz/blo...
Smlouvu o volném obchodě s EU mají všechny evropské země kromě Běloruska, je tedy nesmyslní tvrdit, že by ČR neměla žádnou smlouvu dlouhodobě.
Zajímavé také je, že sveřepé trvání na tom, že EU "potrestá" odchozí stát tím, že s ním žádnou dohodu neuzavře, je proti pravidlům WTO a proti samotnému primárnímu právu EU. Viz https://martinpanek.blog.idnes.cz/blo...
[*] Pravidla WTO umožňují výjimku, že dvě země vůči sobě zavedou nulová cla, pokud existuje vyhlídka na dojednání smlouvy o volném obchodu v krátkém horizontu.