Zeptejte se Svobodných na to, co vás zajímá

Světelné znečištění

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaký je postoj Svobodných k problematice světelného znečištění. Na jedné straně je regulace a další povinnosti, které by byly k omezení problému potřeba, na straně druhé stále rostoucí problém s široce provázanými důsledky, které také zasahují do svobody jednotlivce například tím, že mi lampa z ulice svítí do oken a zhoršuje kvalitu spánku. Jak podle Svobodných problém řešit a pokud neřešit proč?

otázka položena 2018-04-26 13:04:58 +0200

anonymní uživatel

Anonym

0
37×
editovat změnit štítky označit porušení pravidel uzavřít spojit smazat

S vyjímkou jednoho hvězdáře neznám nikoho kdo by mněl se světelným znečištěním problém, regulaci v této oblasti považuji za zbytečnou, svítit mimo silnici je především neekonomické. V souvislosti s osvětlováním veřejných prostor pozoruji v současnosti mnohem závažnější problém. Řada uskupení, vesnic, provádí výměnu osvětlovací technologie za solární led světla, tuším že s využitím dotací EU. A výsledek velmi často neodpovídá představám občanů, protože není provedeno kvalifikované posouzení projektu. Nová světla svítí málo (tedy méně než původní osvětlení), jsou nízko a díky tomu oslňují řidiče, svítí modře, v zimně svítí krátce(protože se přez den nestačí dobít) atd. Rozhodně bych nechtěl zavádět regulaci do rekonstrukce veřejného osvětlení, ale vystavit někde analýzy, vzorové projekty, osvědčené dodavatele, by věci jistě prospělo.

otázka zodpovězena 2018-08-05 14:14:56 +0200

gravatar pro Lubor Otta

aktualizováno 2018-08-05 14:28:41 +0200

0
editovat označit porušení pravidel smazat odkaz další

Myslím, že je to otázko výsostně komunální. Z pohledu zákona a celostátních pravidel, bych se nikdy neodvážil navrhnout jakoukoliv regulaci, pravidlo, nebo omezení. Na druhou stranu chápu, že někde může nastat konkrétní problém. Pak je to určitě třeba směřovat na starostu obce a popřípadě rozvířit diskusi o konkrétní situaci v konkrétní ulici, nebo lokalitě. Jako komunální politik bych vždy posuzoval individuální případ, kdy světlo z veřejného osvětlení může někde nadměrně obtěžovat.

Co se týká takzvaného světelného smogu, jedná se podle mne o umělí problém. Skvělé téma pro novináře, ale naprosto nedůležité ekonomicky, zdravotně nebo z ekologického hlediska. Je to stejně zajímavé téma jako diskuse o počasí, nebo o životě brouka. Také bych si přál krásné počasí, ale měnit ho nehodlám.

otázka zodpovězena 2018-08-08 22:54:28 +0200

0
editovat označit porušení pravidel smazat odkaz další

Komentáře

Troufám si oponovat. Požadavek, aby někomu svítila lampa do okna není o regulacích, ale o právech. Tam, kde si to lidé nepřejí, by měla obec natočit lampy jinam nebo je přemístit. Dříve svítily jen na důležitých místech po omezenou noční dobu, v létě vůbec. Pak se to rozmnožilo jak houby po dešti.

gravatar pro Ivo KrausIvo Kraus ( 2018-10-26 10:34:58 +0200 )editovat

Vaše odpověď

Chcete odpovědět na tuto otázku? Přihlaste se nebo registrujte, je to rychlé a jednoduché.