Zeptejte se Svobodných na to, co vás zajímá

Jaký je názor Svobodných na příspěvek na sociální byty

Prostý názor obyčejného občana je možná ten, že sociální byty jsou určeny chudým a nemajetným občanům v takové kvalitě, aby mohli nějak bydlet a byli rádi, že mají střechu nad hlavou. Realita je ovšem taková, že když chcete sociální byt vybudovat, musí technicky splňovat kvalitu nového bytu podle EU předpisů, což v konečném důsledku vede k tomu, že byt je drahý a tudíž i nájem. Aby systém fungoval, musí to stát dotovat z příspěvku a doplatku na bydlení, stejně jako dotuje výstavbu takových bytů. Chápu potřebu státu mít pro své občany sociální byty, ale už nechápu ty požadavky typu, že kuchyň nesmí být vedle WC, byt musí mít dostatek oken, kondenzační kotel, apod. Za I. republiky byl standard sociálního bytu 1 místnost a WC na chodbě. Jak by strana svobodných řešila tuto problematiku?

otázka položena 2018-10-26 11:03:27 +0200

gravatar pro Ivo Kraus

aktualizováno 2018-10-26 11:14:31 +0200

1
278×
editovat změnit štítky označit porušení pravidel uzavřít spojit smazat

V mnoha ohledech máte pravdu.

Bytovou otázku pro nemajetné je optimální řešit pomocí kombinace více kroků: 1)Zrychlení stavebního řízení, které je u nás 130. nejdelší na světě (v čemž nám konkuruje třeba Papua Nová Guinea), inteligentní územní plánování (které nebude blokovat výstavbu, házet automaticky developerům klacky pod nohy, ale naopak bude inteligentně hledat možnosti kde lze stavět a jak), zjednodušení stavebních předpisů a "odbyrokratizace" (energetické štítky, pravidla ohledně stavebního dozoru, nebo třeba vámi uváděné předpisy "na kvalitu nového bytu"). Kombinace těchto opatření zajistí snížení ceny výstavby a zvýšení nabídky bydlení. Tím se sníží cena nemovitostí pro koncového zákazníka a stejně tak se zlevní i nájemní bydlení. Zkrátka bude bydlení pro všechny dostupnější.

Měl by se zrušit doplatek na bydlení (nebo alespoň nízko zastropovat), protože tato sociální pomoc končí hlavně u majitelů ubytoven, kteří díky tomuto doplatku mohou nastavovat nesmyslně vysoké poplatky za bydlení a dojit stát.

Stát by se měl snažit plnit co nejlépe jeho primární úkoly, stavba bytů mezi ně nepatří. Stát to navíc přirozeně neumí dělat tak efektivně, jakou soukromí investor. Není divu. Chápu, že stát chce pomoct potřebným, ale mnohem efektivnější pomoc k zajištění bydlení je v případě nouze potřebných je využít sociální dávky, které dotyčnému pomohou v těžkém období a třeba na přechodnou dobu k tomu, si levné bydlení udržet, nebo zajistit jinde, než u obce. A vyjde to stát levněji, než aby sám draze stavěl a investoval finanční prostředky do bytových výstaveb a ty se pak snažil udržovat a zhodnocovat, což bude odčerpávat energii, která by šla využít lépe (máme navíc řadu případů, kdy bytový fond obce často chátrá a obec ho není schopna udržovat, někde obecní byty musí rovnou strhnout, třeba v Janově). Čím víc toho stát bude dělat, tím méně to bude dělat efektivně. Proto stavět byty není dobré řešení sociální nouze. Pokud už se stát (obec) přesto rozhodne budovat sociální byty (což není dobře), pak by měla být jasná zásada: stavět pouze malometrážní co nejvíce úsporné byty v méně atraktivních lokalitách na co nejlevnějších pozemcích. Jedině tak dokáže za co nejmenší investici pomoct co největšímu množství lidí zajistit základní standart. Jakákoliv jiná strategie způsobí prodražení stavby, nebo fakt, že se pomůže pouze menšímu množství občanů na úkor těch, na které se nedostane.

Takže pojďme jinou cestou.

otázka zodpovězena 2018-11-10 21:47:21 +0100

gravatar pro David Král
2
editovat označit porušení pravidel smazat odkaz další

Vaše odpověď

Chcete odpovědět na tuto otázku? Přihlaste se nebo registrujte, je to rychlé a jednoduché.